تبلیغات
اول دانلود - اطلاعات درباره ی زلزله
چه موضوعاتی بیشتر در این وبلاگ اراعه شود؟

» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

http://upload.tehran98.com/upme/uploads/8124956f64ac44e71.gif
پدیده های طبیعی در جهانی که ما زندگی می کنیم به چند دسته تقسیم می شوند که از آن جمله سوانح طبیعی نظیر سیل طوفان , خشکسالی و آتشفشان ها و به ویژه زلزله از همه مخربتر و هراس انگیز تر می باشد .
زلزله پدیده ای طبیعی است که بر اثر آزاد شدن ناگهانی قسمتی از انرژی ذخیره شده در پوسته زمین به وقوع می پیوندد. یکی از ویژگیهای این پدیده وقوع ناگهانی آن است ؛ بنابراین زمان دقیق وقوع آن با علم و دانش امروزی قابل پیش بینی نیست ؛ ولی متخصصان مهندسی زلزله و زمین شناسی با توجه به سابقه تاریخی وقوع زلزله ها می توانند مناطق لرزه خیز و میزان خطر در آنها را پیش بینی نمایند .
یکی از کارآمدترین راههای تقلیل ضایعات زلزله که بشر بدان دست یافته است , آموزش همگانی می باشد . نتایج آماری در کشورهای لرزه خیز دنیا که اصول پیشگیری و مدیریت بحران را به دقت بکار می برند و مقایسه درصد تلفات کشورها با جوامعی که این اصول را رعایت نمی کنند , نشان می دهد که آموزش چگونگی مقابله با زلزله نقش بسزایی در کاهش خطرات ناشی از آن دارد . مردمی که به هنگام بروز زلزله راههای مقابله با آن را فراگرفته باشند , به خوبی
می توانند از عهده مقابله با خطر برآیند و خسارات ناشی از زلزله را به حداقل ممکن کاهش دهند .
برای آنکه بتوانیم با زلزله روبرو شویم و خسارات ناشی از آن را به حداقل برسانیم , باید هر آنچه در مورد زلزله نیاز داریم بخوبی بیاموزیم .
همانطور که ذکر شد زلزله یا زمین لرزه از آزاد شدن ناگهانی انرژی انباشته شده در سنگهای پوسته زمین به وجود
می آید , این آزاد شدن انرژی از نقطه ای در عمق زمین به نام کانون زمین لرزه آغاز و با رها شدن انرژی به صورت امواج ، باعث لرزش سطح زمین و نهایتاً در صورت عدم ساخت اصولی ساختمان ها و سازه ها باعث تخریب می شود .
در این مقاله قصد نداریم به علل و عوامل چگونگی اندازه گیری شدت و سایر مباحث تخصصی زلزله بپردازیم بلکه منظور پرداختن به بحثی مهم یعنی ایجاد آمادگی در کلیه ارکان مادری و غیر مادری جامعه برای و حفظ حیات مادی و معنوی در برابر زلزله و گذشتن از بحران های پس از وقوع آن است .
نخستین سوالی که در بحث آمادگی مطرح می شود . چگونگی ایمن سازی ساختمان هایی است که در هنگام ساخت کمتر به مقاومت آنها در مقابل زلزله توجه شده و یا وسایل درون آنها استحکام و ثبات لازم در مقابل لرزه ها را ندارند . پس برای ایمن سازی محیط مس******************ی باید اقدامات خود را در دو زمینه زیر متمرکز کنیم :
الف) ایمن سازی سازه و بنا : ایمن سازی یعنی مشخص نمودن نقاط ضعف یک ساختمان در طراحی و اجرا و رفع آن ، این کار با توجه به پیچیدگی و تخصصی بودن آن باید توسط نیروهایی که دارای تخصص ویژه زلزله هستند انجام بگیرد کارشناسان این رشته قادرند پس از بازدید از ساختمان برای ایمن سازی منازل شما طرح های مربوطه را ارائه نمایند ، در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر می توانید با ستاد مدیریت بحران محل زندگیتان تماس بگیرید .
در ساختن بناهای جدید , اصول و مقررات ایمنی و مقاومت ساختمان در برابرزلزله را به دقت رعایت کنید .
اگر می خواهید کار اساسی و اصولی انجام داده با شید بهتر است همانگونه که در نکات هم ذکر گردید به هنگام ساخت یا خرید هر ساختمانی موارد ایمنی را در نظر داشته و از خرید و یا احداث ساختمان در این مناطق پرهیز نمائید :
1. در نزدیکی و روی گسل
2. در زمینهای سست و خاکهای رسی و نخاله های ساختمانی
3. در زمینهای با شیب تند و ناپایدار
4. در لبه شیب ها یا پرتگاه ها
مطمئن باشید چنانچه بناهای خود را بر اساس آیین نامه 2800 احداث نمائید و در اجرای صحیح مراحل مختلف ساخت دقت مضاعف مبذول دارید , در مقابل تکانهای ناشی از زلزله های شدید هم کمترین خسارت ممکن را خواهید دید .
 
ساروج در گذر زمان :
ساروج یكی از مصالح قدیمی مصرف شده در ایران و بعضی كشورهای كنار خلیج فارس میباشد كه تاریخ شروع كاربرد دقیق آن را نمی توان حدث زد ولی نمونه هایی700 ساله از ساروج هم‌اكنون در نقاط مختلف ایران یافت می‌شوند. از كشورهای دیگری كه ردپایی از ساروج در آن یافتیم و در دانشگاههای آن نیز، به ساروج به عنوان یك ملات نگریسته می‌شود، كشور عمان می‌باشد كه در دانشگاه «سلطان قابوس» ، حتی مقاله‌هایی نیز در این زمینه ارائه گردیده است. آخرین باری كه در ایران از ساروج استفاده شده حدود هشتاد سال قبل و در ابتدای دوره پهلوی بوده كه از این تاریخ به بعد این ملات كلا به فراموشی سپرده شده و از صحنه معماری ایران حذف گردیده است و فقط در كتب مصالح به آن اشاره شده‌است.
كاربردهای ساروج :
- ساروج با توجه به خاصیت اصلی آن یعنی نفوذپذیری بسیار اندك به عنوان روكش در سازه‌هایی كه در تماس مستقیم با آب بوده‌اند مانند آب‌انبارها ، حوضها ، حمامها و … مورد استفاده قرار گرفته است.
- ساروج با توجه به نحوه اجرای آن از سطحی بسیار بسیار صاف و براق برخورداراست كه این ظاهر ساروج ، باعث استفاده از آن در امر تزئینات ساختمان گردیده.
- نكته : هیچ استفاده سازه‌ای تاكنون از ساروج نشده است.
مواد تشكیل دهنده ساروج :
بدنه اصلی ساروج از تركیب آهك با سیلیس فعال شكل می‌گیرد. نكته مهم در اینجا فعال بودن سیلیس می‌باشد كه به سیلیس آمورف یا بی‌شكل معروف است چرا كه ساختمان آن بلوری نمی‌باشد. در گذشته برای تامین سیلیس از خاكستری كه در محل با سوزاندن فضولات حیوانی حاصل می‌شد استفاده می‌كردند كه امروزه می‌توان از جایگزینهایی مانند سیلكافوم (میكروسیلیس) استفاده كرد.
یكی از معایب اصلی ساروج خاصیت كاهش حجم آن می‌باشد كه با توجه به كاربرد ساروج در امر پوشش ، این خاصیت باعث ترك خوردگی در سطح و در نتیجه ایجاد اختلال در نقش اصلی آن یعنی نفوذناپذیر كردن سطح می‌شود.
برای كاهش اثرات این خاصیت مخرب، در گذشته از الیاف طبیعی كه شامل الیاف گیاهی مانند لوئی كه از نوعی نی بدست می‌آمده و همچنین الیاف حیوانی مانند پشم بز و شتر و یا گاهی موی سر انسان ، استفاده می‌شده است. امروزه می‌توان از الیاف مصنوعی مانند الیاف پلیمری ، فلزی و یا شیشه‌ای بجای الیاف مصنوعی استفاده كرد.
در بعضی مواقع كه مواد اصلی تشكیل دهنده ساروج كمیاب بوده و یا گاهی برای بدست آوردن ساروجهایی با خاصیتهای مختلف از ماسه ریز دانه استفاده می‌شده است ولی این ماسه كارایی ملات را پایین می‌آورده كه برای جبران آن از خاك رس استفاده می‌شده است.
گاهی مواد افزودنی خاصی مانند تخم مرغ به ساروج اضافه می‌شده كه فقط باید با آزمایش اثرات دقیق آن را تعیین کند.


برای وقوع یك زمین لرزه چند دلیل می توان ذكر كرد:

- فوران گدازه های آتشفشانی

- برخورد یك شهاب سنگ

- انفجارهای زیرزمینی (برای مثال یك آزمایش هسته ای زیرزمینی)

- فرو ریختن یك سازه (همانند تخریب یك معدن)

اما اصلی ترین دلیل وقوع زمین لرزه را می توان حركات صفحه های (Plates) زمین دانست.هر از گاهی در اخبار می شنویم كه زمین لرزه ای روی داده است، اما باید دانست كه زمین لرزه پدیده ای است كه هر روز در كره زمین روی می دهد. براساس تحقیقات جدید هرساله حدود سه میلیون زمین لرزه روی می دهد، یعنی هشت هزار زمین لرزه در روز یا هر 11 ثانیه یك زمین لرزه.

- حركت صفحه ها در خلاف جهت یكدیگر و دور شدن از هم.

- ضمن حركت در خلاف جهت به همدیگر بمالند.

اگر دو صفحه از یكدیگر دور شوند گدازه هایی كه از سنگ های مذاب تشكیل شده اند، از بین صفحه های پوسته زمین خارج می شوند (این عمل اغلب در كف اقیانوس ها روی می دهد) هنگامی كه این گدازه ها سرد شوند، سخت شده و به شكل پوسته های جدید در می آیند كه فاصله بین دو صفحه را پر می كنند. اگر دو صفحه به سمت یكدیگر به حركت درآیند، معمولاً یك صفحه به زیر صفحه دیگر می خزد. در بعضی موارد، هنگامی كه دو صفحه به یكدیگر فشار می آورند، برای هیچ كدام از صفحه ها امكان ندارد كه به زیر صفحه دیگر برود، در این صورت این دو صفحه ضمن فشار آوردن به همدیگر یك رشته كوه را به وجود می آورند. در بعضی مواقع نیز صفحه ها ضمن عبور از كنار یكدیگر به همدیگر فشار وارد می كنند. برای مثال تصور كنید یك صفحه به سمت شمال و دیگری به سمت جنوب حركت كند. در این صورت این صفحه ها از محل تماس به یكدیگر نیرو وارد می سازند.

در جایی كه این صفحات به یكدیگر می رسند، گسل تشكیل می شود. در حقیقت گسل ترك هایی در پوسته زمین است كه در دو طرف صفحه هایی كه در خلاف جهت یكدیگر در حال حركت هستند، مشاهده می شود. احتمال وقوع زلزله در اطراف خطوط گسل بیشتر از هر جای دیگر است. گسل ها انواع مختلفی دارند كه براساس موقعیت خط گسل و چگونگی حركت دو صفحه نسبت به هم تقسیم بندی می شود. در تمام انواع گسل ها، صفحه ها كاملاً به یكدیگر فشار وارد می سازند و در نتیجه هنگام حركت آنها اصطكاك شدیدی به وجود می آید. اگر نیروی اصطكاك بسیار شدید باشد مانع حركت آنها می شود در این حالت فشاری كه باعث ایجاد گسل می شود افزایش می یابد. اگر میزان این فشار از حد معینی بیشتر شود، بر نیروی اصطكاك غلبه می كند و صخره ها ناگهان می شكنند.به عبارت دیگر، هنگامی كه صخره ها به یكدیگر فشار وارد می كنند، انرژی پتانسیل به وجود می آید و هنگامی كه صخره ها به حركت درمی آیند، انرژی پتانسیل به جنبشی تبدیل می شود. اغلب زمین لرزه ها در اطراف مرز صفحه های زمین ساختی روی می دهد زیرا در این منطقه در اثر حركت صفحه ها منطقه گسل به وجود می آید كه دارای گسل های متعدد و به هم پیوسته ای است. در منطقه گسل، آزاد شدن انرژی جنبشی در یك گسل ممكن است باعث افزایش انرژی پتانسیل در گسل كناری شود كه این عمل به زمین لرزه دیگری منجر می شود. به همین دلیل است كه گاهی در یك منطقه كوچك زلزله های متعددی در فاصله های زمانی كم روی می دهد.البته گاهی اوقات زمین لرزه هایی در وسط این صفحه ها نیز روی می دهد. یكی از شدیدترین زمین لرزه های ثبت شده زمین لرزه ای است كه در صفحه قاره ای آمریكای شمالی در سال 1811 و 1812 اتفاق افتاد. دانشمندان در دهه 1970 دریافتند كه احتمالاً منشاء این زمین لرزه یك منطقه گسل 600 میلیون ساله است كه زیر لایه های متعدد سنگ و صخره مدفون شده بود. :

پنجم دی ماه سال 1382 برای ایرانیان یاد آور خاطرات تلخ زمین لرزه بم خواهد بود، زلزله ای که طی آن هزاران تن از ساکنان شهرستان بم و اطراف آن را به کام مرگ کشید و بیش از 70 درصد شهر را با خاک یکسان نمود. این در حالی بود که هنوز زخمهای حاصل از زلزله­های گذشته مانند زلزله طبس، منجیل، آوج، اردبیل و ... التیام نیافته بود. باغهای شهرستان طبس هنوز طراوت گذشته خود را بازنیافته و گنبدهای تاریخی آن دیگر چشم هیچ نظاره گری را نوازش نمی­کند از سوی دیگر بر اساس مطالعات انجام شده توسط متخصصان زلزله کشور، بسیاری دیگر از شهر های بزرگ ایران از جمله تهران، تبریز، بندرعباس، شیراز و ... در معرض خطر بالای زلزله قرار دارند و هر لحظه ممکن است فاجعه ای دیگر در نقطه ای دیگر از کشورمان بوقوع بپیوندد. در جهت آمادگی برای مقابله با آسیبهای ناشی از زلزله، لازم است تا حداقل آشنایی را با این پدیده داشته باشیم و وضعیت کشورمان را از این لحاظ مورد بررسی قرار دهیم.
ن : علی دانشگر
ت : دوشنبه 8 آذر 1389
جهت اطلاع از تنظیمات و ویــــرایش این قالب اینجا را کلیک کنید.

.:: کلیک کنید ::.